I ovaj vikend posvećen edukaciji mladih – “YOUth CAN” za učesnike iz Čelinca

Četvrti modul projekta “You can Youth Can: Community Focused Youth Leadership” održan je u periodu od 21. maja do 24. maja. 2020. godine za učesnike iz Čelinca putem Zoom aplikacije. “YOUth CAN” projekat za cilj ima osnaživanje mladih lidera u svrhu njihovog aktivnijeg uključivanja u lokalnim zajednicama.

“Modul IV projekta “You Can Youth Can” za mene je bio jedno veoma lijepo, zanimljivo i korisno iskustvo. Učešćem u ovom projektu stekli smo nova znanja, vještine i iskustva o mobilnosti mladih, omladinskoj politici, programima, organizacijama i o učešću mladih u procesu donošenja odluka. Stečena znanja i informacije pomoći će nam da u što boljem svjetlu predstavimo sebe, svoje ciljeve za unaprijeđenje života, lokalnih zajednica i predstavljanju problema cjelokupnog društva. Ovim putem želim da se zahvalim organizaciji i našim trenerima koji su se trudili da nam na najzanimljiviji i najkreativniji način prenesu veoma korisna znanja koja su za nas veoma značajna”

– izjavila je Adrijana Topić, jedna od učesnica na modulu.

Na trodnevnom treningu učesnici su upoznati sa tim šta je to institucionalna podrška mladima na lokalnom nivou, koji su to načini podrške mladima i omladinskom organizovanju na lokalnom nivou. Kroz zajedničku analizu i rad u grupama, diskutovalo se o tome šta to za mlade predstavlja donošenje odluka i na koji načim mladi mogu biti uljučeni i učestvovati u ovom procesu.

“Ovaj novi način rada preko linka pružio je mogučnost da se iz komocije doma obavi ova poslednja serija predavanja. Obzirom da do sada nije korišćen ovaj način bilo je neobično ali i zanimljivo. Nismo bili uskraćeni ni za šta, kao da je bilo uživo. Predavači su se potrudili da sve organizuju na najbolji i najzanimljiviji način i treba razmisliti da se i mimo vanrednih stanja neka predavanja drže na ovaj način”

izjavio je Miljan Stanković, jedan od učesnika na modulu.

Jedna od sesija bila je posvećena mobilnošću mladih kao i njenom značaju u omladinskom radu, te kako mobilnosti mladih u svrhu neformalnog učenja i može povećati njhovu zapošljivost, kao i ulogama omladinskih organizacija i centara u jačanju mobilnosti mladih. Na kraju dana, mladi su dobili osnovne informacije o ERASMUS+ programu, ključnim mjerama u sklopu programa, te o samoj projektnoj aplikaciji.

Trenerski tim ovog modula čine Miloš Blagojević i Miloš Kovačević iz Agencije za razvoj i saradnju CEREBRA Banja Luka.

Ovaj projekat realizuje se zahvaljujući podršci programa Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI), koji sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM), uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

Scroll to top